HAKKIMIZDA

1995 yılında Inter Yapı’yla inşaat sektörüne giriş yapan ve zaman içerisinde tüm gayrimenkulleri tek çatı altında toplamak amacıyla, 2009 yılında kurulan Özak GYO, yenilikçi, kaliteli ve verimlilik odaklı yaklaşımıyla konut, ofis, depolama, turizm ve perakende olmak üzere farklı segmentlerde geniş ürün gamı ve portföy yönetimiyle arazi ve proje geliştirme çalışmaları yürütüyor.

2012 yılında halka arz edilen şirket; yenilikçi, kaliteli ve verimlilik odaklı yaklaşımıyla Forbes Türkiye dergisinin 2014 yılı verilerine göre hazırladığı “Türkiye’nin En Büyük 100 Şirketi” sıralamasında, birçok önemli şirketi geride bırakarak 57’nci sırada yer aldı.

Geliştirdiği projelerde yaşamı kolaylaştıran çözümler sunmayı ilke edinen Özak GYO, şehrin en merkezi yerlerine konumlandırdığı özgün işleriyle dikkat çekiyor. Şehircilik alanında uzmanlaşmış bir ekibi bulunan Özak GYO, sektördeki seçkin iş ortaklarının da birikiminden faydalanarak, şehrin en dinamik bölgelerinde, yaşam kalitesini artıran ve yatırımcılarına yüksek kâr getirme potansiyeline sahip projeler geliştiriyor.

Özak GYO’nun tamamlanan projeleri arasında; firmalara iş süreçlerinde verimlilik katan lojistik ve mimari özelliklere sahip 34 Portall Plaza, alışılmış AVM anlayışının ötesine geçerek gastronomi ve dinlenme konsepti üzerine geliştirilen Bulvar 216, Türkiye’yi aile ve çocuk konseptli otel fikriyle tanıştıran Ela Excellence Resort Belek Belek, en son teknolojiyle A sınıfı ofis olarak inşa edilen İş İstanbul 34, 2011 yılında faaliyete geçen Bayrampaşa Metro Gross Market, yatırım potansiyeli ve merkezi konumuyla satışları kısa sürede tamamlanan Hayat Tepe ve Hayat Tepe Suites, "insan" ve "iyi yaşam" kavramlarını odağına alan Büyükyalı Projesi’nde yer alan Özak Genel Müdürlük Binası yer alıyor.

Özak GYO’nun en değerli projelerinden biri olan Büyükyalı’nın yapımına 2016 yılında başlandı. Tarihi Yarımada’nın yanı başında yer alan, “insan” ve “iyi yaşam” kavramlarını merkeze alarak hayata geçirilen Büyükyalı İstanbul projesi, konumu ve tüm ayrıcalıklarıyla sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en özel yaşam projelerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Yüksek kâr getirme potansiyeline sahip projelerine devam eden Özak GYO 2020 yılında, İstanbul’un yeni gelişen konut bölgesinde yer alan, İstanbul Havalimanı ve TEM otoyoluna yakınlığıyla dikkat çeken Göktürk’te daha önce tedarik ettiği kendi arazisinde doğa ile iç içe bir konut projesi geliştirmeye başlamıştır. 2023 yılında Proje’nin 2’nci etabının da satışlarını tamamlamayı planlayan Şirket, proje bitiminde toplam satış gelirlerinin yaklaşık 968,1 milyon TL’ye ulaşacağını öngörmektedir.

Şehir merkezlerinde Özak GYO farkını ortaya koyacak “şehir otelciliği” alanına da adım atmayı planlayan Özak GYO, İstanbul’un en merkezi lokasyonlarından biri olan Balmumcu’da konut, ofis ve apart otelden oluşan karma kullanımlı bir proje geliştirmeyi hedefliyor. Bu hedefle satın alınan Balmumcu Arsası, kesintisiz Boğaz manzarasının yanı sıra Boğaziçi Köprüsü’ne, E-5 otoyoluna ve sahil yoluna yakınlığıyla da büyük önem taşıyor.

Önümüzdeki yıllarda Didim ve Demre’de yer alan arsalarında Ela Resort’un ismini ve uluslararası standartlardaki kalitesini taşıyan yeni otel projeleri geliştirmeyi planlayan Özak GYO, devam eden Büyükyalı ve Göktürk projeleri ile, önümüzdeki dönemde başlayacak olan Göktürk 2.etap ve Balmumcu projeleriyle gayrimenkuldeki cirosunu iddialı bir şekilde artırarak sektörün lider şirketleri arasındaki yerini daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Özak GYO’nun yatırımlarını gerçekleştirdiği beş segment, şirketin esnek iş modelinde, güçlü bir bütünün birbirini destekleyen güçlü parçaları olarak işlev görüyor. Şirket, kurduğu bu yapı ile konjonktürel değişimlere karşı kendini korurken, riskleri en az düzeyde tutarak yatırımlarında kâr getirecek projelere odaklanıyor.

Özak GYO’nun güçlü pazarlama stratejisi ve kalite odaklı yaklaşımıyla sektörde yarattığı güvenilirlik, tamamlanan projelerinde satış rakamlarına başarıyla yansıyor. Şirket, sektördeki mevcut ve olası riskleri doğru analiz ederek yatırımcıları için en makul risk seviyesini içeren, bunun yanında yüksek verim ve kârlılık vadeden projeleri önceliklendiriyor.

Portföy çeşitliliği ve kâr odaklı yapısı ile sürdürülebilir bir büyüme yakalayan Özak GYO, kurulduğu 2009 yılından bu yana elde ettiği yıllık bileşik -%42 büyüme oranı ile bugün Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerinden biri haline geldi.

Faaliyetlerini Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlemeleri çerçevesinde sürdüren Özak GYO, 15 Şubat 2012’den bu yana Borsa İstanbul’da “OZKGY” kodu ve yüzde 25 halka açıklık oranı ile işlem görüyor. Halka arzından itibaren güçlü mali yapısı ve sürdürülebilir büyüme stratejileriyle tüm hissedarları ve iş ortakları için değer yaratmayı amaç edinen Özak GYO’nun sermayesini temsil eden hisselerinin %23’ü piyasada fiilen dolaşımda bulunuyor.

Özak GYO, nitelikli portföyünden gelen düzenli kira gelirleri, güçlü öz kaynakları ve fonlama imkânlarının oluşturduğu güven veren finansal yapısıyla arazi alımından proje geliştirme ve tasarıma, üretimden satış ve pazarlamaya uzanan geniş faaliyet ağını, uzman ve yetkin insan kaynağıyla her geçen yıl daha da geliştirmeye ve tüm paydaşları için değer üretmeye devam edecek.

Hayata değer katan şehir merkezli fark yaratan projeleri ile Avrupa’nın saygın kuruluşlarından aldığı çok sayıda prestijli ödülle başarısını taçlandıran ÖZAK GYO, nitelikli portföyünden gelen düzenli kira gelirleri ve fonlama imkânlarının oluşturduğu güven veren finansal yapısı ile geniş faaliyet ağını her geçen yıl daha da geliştiriyor, yeni konut, ofis ve arazi geliştirme çalışmaları ile cirosunu iddialı bir biçimde artırmayı sürdürüyor.

Çevre ve Sürdürülebilirlik

Gerçekleştirdiği prestijli gayrimenkul projeleriyle, ekonomiye ve yaşama değer katan Özak GYO, çevreye verdiği değerle, dünyayı güzelleştiren şirketler arasında yer alıyor. Geliştirdiği projelerde yaşamı kolaylaştıran çözümler sunmayı ilke edinen Özak GYO; çevreye duyarlı, insan odaklı, nitelikli ve doğru ürün geliştirme prensibini benimsiyor.

Çevreye saygılı Özak GYO

Geliştirdiği tüm projelerinde çevreye duyarlı bir politika izleyen Özak GYO; Bulvar 216, 34 Portall Plaza ve Büyükyalı gibi insana ve doğaya saygılı projeleriyle de oldukça dikkat çekiyor. Gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakma esasıyla hareket eden Özak GYO, gerek çevre ekosistemine zarar vermeyen tasarım yöntemleri ve materyalleriyle, gerekse de enerji tasarrufu sağlayan teknolojisiyle sürdürülebilir projelere imza atıyor.

Türkiye’nin ilk yeme-içme destinasyonu olma özelliğini taşıyan Bulvar 216, yeşili koruyan ve yaşama değer katan mimarisiyle Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik Sertifikası “LEED”i gümüş kategorisinde almaya hak kazandı. 34 Portall Plaza ise geleceğin akıllı binası olarak tasarlandı. 34 Portall Plaza, yağmur sularının drenajını sağlayan hidrofonik sistem, yenilenebilir enerji altyapısı, atık yağ toplama alanı, üretim tesisleri arıtma sistemi, elektrik enerjisi kullanımını gün ışığına ve çalışan yoğunluğuna göre ayarlayan özel aydınlatma sistemi gibi özellikleriyle çevresel sürdürülebilirliğe güçlü katkı sağladı. Güvenlik, doğallık ve sürdürülebilirlik temelleri üzerinde planlanan Büyükyalı da çevre ve insan faktörünü ön planda tutularak Yeni şehircilik konsepti ile hazırlandı. Tarihi şehir surlarından ilham alınarak taş ve tuğla gibi geleneksel estetik değerin gelecek nesillere taşınmasına olanak sağlayan Büyükyalı’da zarafetle yaşlanan ve asla çevreye zarar vermeyen doğal malzemeler kullanıldı. Alandaki mevcut ağaçların da çoğaltılarak çeşitlendirildiği Büyükyalı’da enerji tasarrufu için yapıların çatılarında da güneş panelleri kullanıldı.

İnsan Odaklı Özak GYO

Toplulukların beklentilerine yönelik, eksiksiz, kompakt ve bütünsel hareketin dönüşümü olarak tanımlanan, insan odaklı bir akım olan “Yeni Şehircilik” akımı ile projeler geliştiren Özak GYO, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak geçmişin izlerini modern dünyanın ihtiyaçlarıyla buluşturuyor. Değişen tüketici beklentilerini ve farklı yaşam tarzlarının ihtiyaçlarını kusursuz bir şekilde, üstün bir kaliteyle karşılayan Özak GYO, yaşam alanındaki malzeme kalitesinden tasarıma, sosyalleşmeden ulaşıma kadar her şeyi, insanın konforu, güvenliği, mutluluğu ve rahatı için yeniden tanımlıyor. Özak GYO tarafından hayata geçirilen Büyükyalı projesi, tamamıyla Yeni Şehircilik anlayışıyla insan ve insan konforu esas alınarak tasarlandı. Mahalle yaşamı, komşuluk kültürü, sosyalleşme olanakları gibi değerlerin yeniden tanımlandığı Büyükyalı; günlük hayatta, yürüme mesafesinde, “her şey dahil” bir yaşam konforunu bir arada sunuyor.